7 TIPOV AKO SA STAŤ PROFESIONÁLNYM FOTOGRAFOM

Ľudí, čo fotia alebo chcú fotiť, je naozaj veľmi veľa. Konkurencia je šialená a denne pribúdajú noví fotografi. Presadiť sa, aby si sa touto prácou mohol živiť, naozaj nie je ľahké. Ide o dlhý a zložitý proces. Preto prinášam 7 tipov ako toho docieliť:

1. NEBOJ SA

Na ceste za svojimi snami ľudí zväzuje strach. Každý si musí prejsť nejakou cestou, kým sa niečo naučí. Jediné, čo potrebuješ, je odhodlanie, profesionalita a vytrvalosť. Väčšina ľudí sa vzdá na polceste. Samozrejme, že sa v každom veku dá vypracovať na profi fotografa. Neváhaj, neobzeraj sa, nevšímaj si nekonštruktívne komentáre okolia. Začni! A buď vytrvalý! 

2. ROZUMEJ REMESLU

Remeselné a technické základy sú nevyhnutný základ na ceste k profesionalite. Ak ovládaš vzťah clona/čas/ISO, je to v poriadku. Ak však fotíš na automatiku a nevieš používať manuál, na kariéru úspešného fotografa zabudni. Ak to nevieš, je nutné sa to doučiť. Bez týchto základov nikdy nebudeš dosť dobrý, aby si vynikol medzi tými najlepšími. Fotografia je v prvom rade remeslo. Keď ovládaš remeslo a máš svoju vnútornú víziu o výsledku, až vďaka týmto dvom aspektom, vieš dosiahnuť požadovaný výsledok.

Nedá sa povedať ako dlho trvá osvojiť si všetky techniky, aby človek vedel spraviť profi fotku. Je to vec vlastnej vôle. Všetky techniky si asi neosvojíš nikdy, ale drvivú väčšinu z nich si môžeš, pri intenzívnej práci, osvojiť za pár týždňov, mesiacov, rokov. Základný princíp fotografovania – vzťah clona / čas –  si môžeš osvojiť aj za 30 minút. Všetko záleží na tebe a tvojej vôli, na intenzite, energii a čase, ktorý foteniu venuješ.

3. PÝTAJ sI kONŠTRUKTÍVNU kRITIKU

Keď niečo nevieš, môžeš googliť alebo sa prihlásiť na kvalitný webinár alebo kurz, kde ti to niekto múdrejší vysvetlí online alebo naživo. Môžeš žiadať o individuálny prístup. Dôležité je pýtať sa ľudí na názor. Nebáť sa. Nedať sa oklamať vlastným egom a nechcieť počuť len chválu.

4. INŠPIRUJ SA

Z môjho pohľadu je úplne ideálne začať tak, že sa inšpiruješ alebo aj kopíruješ. Hľadáš si predlohy a snažíš sa dosiahnuť podobný výsledok. Takto to robili všetci veľkí majstri v maliarstve, ktorí najprv boli remeselníkmi, až neskôr sa stali umelcami a autormi. Nie je to žiadna hanba. Aj fotograf musí najprv ovládnuť svoje remeslo a dokázať spracovať akékoľvek zadanie, kým príde s niečím vlastným. Niekedy to trvá celé roky, kým si nájdeš svoj vlastný štýl/rukopis. Sama som dlho skúšala, učila sa (a stále sa učím).

5. ROZVÍJAJ SA

Po remesle prichádza na rad tvoja osobnosť. Tvoje vnútorné nastavenie, tvoje názory a postoje, tvoja predstavivosť a fantázia, tvoje skúsenosti a zážitky. Toto všetko a oveľa viac, musíš vedieť pretaviť do výsledku v podobe fotky. Keď to budeš dostatočne dlho trénovať, dostaví sa výsledok. Ako dlho to presne potrvá je individuálne a nikto okrem teba ti túto odpoveď nedokáže dať. 

6. VZDELÁVAJ SA

Ani keď nadobudneš pocit, že už všetko vieš, nikdy tomu never. Vždy je niečo, čo ešte nevieš a tvoja inšpirácia vo fotografii nemusí nevyhnutne vychádzať z fotografie samotnej. Pri práci ťa môže ovplyvniť akákoľvek iná vedecká, umelecká, filozofická, či ezoterická disciplína. Čokoľvek v živote zažiješ a čokoľvek sa naučíš, všetko v jednom momente využiješ. Navštevuj kurzy, čítaj, pozeraj filmy alebo cestuj.

7. PRACUJ

Začni, nenechaj sa odradiť, pracuj a vzdelávaj sa. Buď svoj!

A hlavne všetko chce svoj čas. 🙂

Začni sa vzdelávať práve teraz. 🙂
7 tipov ako sa stať profesionálnym fotografom
Nevzdaj to hneď pri prvej prekážke.
7 tipov ako sa stať profesionálnym fotografom
Cestuj, inšpiruj sa, buď svoj.

Pre viac vzdelávacích videí kliknite na tento odkaz

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *